Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Složité životní období rozvodu doprovází také mnoho vyřizování – a s ním souvisí vypořádání společného jmění manželů, kam však často spadá společná nemovitost manželů. Jaký by měl být postup?
Ve většině případů patří nemovitost do společného jmění manželů – tedy pokud ji manželé nabyli v době trvání uzavřeného manželství. V takové situaci, kdy nastane rozvod, přichází na řadu otázka vypořádání nemovitého majetku. Víte, jak na to?
Možnosti vypořádání
Ideální řešení? Přece poklidná dohoda – jenže ta je v mnoha případech nemožná. Dalším variantou je ještě před vypořádáním SJM nemovitost prodat v rámci rozvodu – kupní cena je pak rozdělena právě v rámci vypořádání. Tato možnost je jednoduchá – manželé se poradí se svým makléřem a dopředu tak zjistí možnou kupní cenu majetku. Pokud tento postup není možný, pak dochází k reálnému rozdělení SJM. Tehdy můžete:
- uzavřít dohodu o vypořádání SJM
- podat návrh, aby ve věci vypořádání SJM rozhodl soud (například. Když se nemůžete domluvit)
- počkat 3 roky od rozvodu, po jejichž uplynutí se nemovitost stává podílovým spoluvlastnictvím obou manželů – samozřejmě se stejným podílem (platí v případě, kdy ani jeden z manželů nepodá návrh na rozhodnutí soudu v této věci)
Dohoda je řešení
Pokud jste schopni dohodnout se, můžete uzavřít dohodu o vypořádání SJM ještě před samotným rozvodem. Taková dohoda je pak podmínkou nesporného rozvodu – případně ve lhůtě do 3 let po rozvodu. Existuje pak hned několik způsobů řešení vypořádání majetku v rámci dohody:
-
1)
prodej nemovitosti oběma manžely, finanční zisk je rozdělen na základě dohody
-
2)
nemovitost může zůstat ve spoluvlastnictví manželů, jde o řešení v případech, kdy se manželé dohodnou, že jeden z nich bude majetek dál užívat nebo kdy ponechávají nemovitost dětem
-
3)
nemovitost zůstává jednomu z manželů, který se s druhým finančně vyrovná
Co když máte hypotéku?
Bylo pořízení majetku financováno hypotékou? Pak je pravděpodobně nemovitost zatížena zástavním právem vůči bance. Ani v tomto případě však není problém nemovitost prodat a následně zbývající výši úvěru doplatit, počítejte však s možnými sankcemi za předčasné splacení. V případě, že by chtěl vlastnictví nemovitosti nabýt jen jeden z manželů, musí banka buď: souhlasit s vyvázáním na základě bonity a splnění podmínek daných bankou nebo s převzetím hypotéky. Záleží na bance, u které je nemovitost financována.
POZOR: Dohoda, pro kterou se manželé rozhodnou, musí být zapsána v katastru nemovitosti ve zmíněné lhůtě do 3 let od rozvodu. V opačném případě se vztah manželů k nemovitosti změní na podílové spoluvlastnictví.