Upravit stránku

Našli jste dokonalý dům, ale je označen jako rekreační nemovitost? Nevadí. I na koupi chaty a chalupy, které jsou určené pro rekreaci, můžete využít hypotéku. Na čem však záleží a za jakých podmínek lze pořízení rekreační nemovitosti financovat úvěrem na bydlení?

Zamilovali jste se do kouzelné chaty, která je mimo vaše finanční možnosti? Nebo jste našli dům snů, který je bohužel určen pro rekreaci? Ani v jednom případě nemusíte smutnit – existuje možnost financování hypotékou. Inspirujte se třeba v dnešním článku – a možná zjistíte, že vaše sny jsou na dosah ruky. Nebo spíše na dosah hypotéky – ale reálné.


Bez podmínek by to nešlo

Kupovaný dům by měl mít samozřejmě číslo popisné nebo evidenční. Jsou to právě rekreační objekty, které mívají spíše číslo evidenční. Stavba by navíc měla stát na pozemku, který je ve vlastnictví majitele, v opačném případě by byla zástava takové nemovitosti nevhodná. To platí také pro nutnost bezproblémového přístupu k objektu. Jestliže cesta k vaší vysněné chaloupce vede přes cizí cesty nebo pozemky, bude nutné vyžádat minimálně souhlas majitele nebo věcné břemeno, aby došlo k zajištění přístupu k zástavě.

Pozor na základní vybavení

Jednotlivé banky mohou nabízet mírně odlišné hypotéky – a tedy také podmínky pro jejich získání. Právě proto je dobré informovat se na několika místech najednou nebo si domluvit podrobnou schůzku s makléřem či finančním poradcem. Připravte se na ni. Měli byste znát odpovědi na otázky, jako jsou obyvatelnost domu celoročně, vybavení chaty, přítomnost koupelny a kuchyně, velikost objektu a samozřejmě dostupné inženýrské sítě. Máte jasno? Tak hurá za sny – protože nikdy není pozdě stát se hrdým rekreantem nebo vlastníkem domova na samotě u lesa. A která představa je ta vaše?

Nahoru