Upravit stránku
Titulní grafika článku. Apeluje na téma městské čtvrti v centru hlavního města - Praha 1.

V minulém článku jsme si přiblížili několik městských čtvrtí, dnešek patří srdci centra Prahy.

Jak zjistíme, zda je pro nás něco vhodné? Selektujeme, porovnáváme, bereme v úvahu plusy i zápory. Pokud dýcháte pro středověkou historii a milujete být obklopeni historickými budovami, tento článek je pro Vás ušitý na míru. Představíme si nejstarší pražskou městskou část - plnou příležitostí a přímo v srdci hlavního města. Řeč je o krásném segmentu Praha 1. Do dané oblasti patří Staré Město, Josefov, Hradčany, Malá Strana, Vinohrady nebo také Nové Město či Holešovice. Dlážděné ulice, opevněné nádvoří, katedrály, kostelní věže. Vše jako na dlani, vše pro Vás. Čtvrt žije energií, hudbou, kulturním uměním, bohatým jídlem, speciálními událostmi a v dnešní stati si představíme několik z její předností.

Grafika kategorie. Jedná se o pražskou městskou část - Staré Město.

Od 14. století začalo být obydlené pražskou elitou - sestávající ze šlechty, úředníků, filozofů, vědců. Atmosféra historie by se v této části dala krájet. Jste obklopeni architektonickými klenoty minulých století. Společenské dění se odehrávalo na Staroměstském náměstí a Chrám Matky Boží před Týnem doplňoval prostor o svou gotickou dokonalost. Interiér této sakrální stavby byl během 17. století přesměrován do barokního stylu. Místo nabízí bohoslužby i možnost návštěv. Prostředí městské čtvrti vytváří Staroměstská radnice s orlojem, na kterém se každou hodinu objeví 12 apoštolů.

Oblast je významná pro turistický ruch. Z významných staveb zde objevíme Chrám sv. Mikuláše, který jako velkolepá barokní konstrukce, obohacuje své vnitřní prostory lustrem s křišťálovou skleněnou výzdobou - od ruského cara. Prašná brána je charakteristickým rysem a kdysi se právě přes ni vcházelo do města (sloužila i jako sklad střelného prachu). Na závěr nesmíme vynechat secesní stavbu - Obecní dům, řemeslný skvost na výsluní v Starém Městě. Uvnitř najdete kavárnu, restaurace, bar, salonek či známý koncertní sál - Smetanova síň. Interiér je zdobený kreativitou kvalitních umělců jako Alfons Mucha či Ladislav Šaloun.

Tuto oblast doporučujeme osobám, které prahnou po dějinách a chtějí vdechovat pravé kouzlo starého hlavního města. Je také vhodná pro vícečlenné rodiny či zaneprázdněné studenty. Najdete zde komplexní dopravní dostupnost i občanskou vybavenost -

Grafika kategorie. Jedná se o občanskou vybavenost pražské městské části - Staré Město.
Reprezentativní čtvrt Staré Město vnímáme jako ideální investiční příležitost v rámci nájemních bytů. Nemovitosti se dají využít i k rezidenčnímu bydlení, a také ke komerčním účelům tzn. umístění sídla společnosti, notářské a advokátní kanceláře.
Grafika kategorie. Jedná se o pražskou městskou část - Josefov

Odtud to máte na skok do prakticky jakékoliv části centra města. Několik minut chůze Vás přivede kamkoli budete chtít. Josefov byl v minulosti městem židů, avšak hlavní židovské památky se v místě ponechali a stojí zde dodnes. Zachování představuje šest židovských synagog, sochu Mojžíše, Starý židovský hřbitov a Židovskou radnici. Kolem 16. století byla dokonce židovská komunita v Praze ta největší v Evropě. V místě můžete obdivovat Staronovou synagogu, nejstarší zachovaný modlitební dům v oblasti střední Evropy.

S teritoriem Josefov se pojí známé jméno Franz Kafka. Tento muž byl prozaikem a spisovatelem povídek. Na rozhraní Starého Města a Josefova se nachází jeho památník - pomník Franze Kafky. Tato bronzová socha představuje muže bez hlavy, na jehož ramenou sedí slavný spisovatel. Sousoší je inspirované samotným dílem z Kafkovy tvorby - Popis jednoho zápasu.

V blízkosti se v Dušní ulici (kde svého času Franz Kafka bydlel) nachází i Španělská synagoga, která je nejmladší a v současnosti spravována Židovským muzeem v Praze. Najdete zde bezbariérový přístup. Vestibul stavby nabízí pokladnu, muzejní obchod, toalety. Program sestává z pravidelných bohoslužeb, oslav židovských svátků a významných dnů, pravidelných koncertů komorní hudby příp. z dalších kulturních akcí. Momentálně je prostor uzavřen, kvůli jeho modernizaci. V čtvrti můžete navštívit knihkupectví Franze Kafky, nacházející se v ulici Široká (mezi ulicemi Maiselova a Pařížská).

Grafika kategorie. Jedná se o téma SYNAGOGY.
Grafika kategorie. Jedná se o jmenování pražských synagog, umístěných v části Josefov.
Josefov vyzařuje nádech historického života, zároveň symboliku luxusu a současnosti. Oblast představuje nejzachovalejší skupinu židovských památek v Evropě. Je pojmenována po Josefovi II., synu Marie Terezie a nabízí širokou škálu možností občanské vybavenosti i dopravní dostupnosti. Bydlení doporučujeme rodinám, pracujícím jednotlivcům, nadšencům dějin a kultury, či investorům - kteří vyhledávají atraktivní investiční příležitosti.
Grafika kategorie. Jedná se o pražskou městskou část - Hradčany.

Chcete jít na hrad? Máte možnost. V této oblasti dominuje Pražský hrad, s oslnivým výhledem na město. V místě se nachází gotická katedrála sv. Víta (složená ze tří lodí a bohatého opěrného systému s vysokým chórem), nebo bazilika sv. Jiří, jeden z nejstarších kostelů ČR. Objevíte zde i barokní jízdárnu, která je umístěna v širším areálu hradu. Známá Zlatá ulička nabízí barevné domky s historickými exponáty a obchody se suvenýry. Většina z okresu se skládá z ušlechtilých historických paláců a existuje mnoho dalších atrakcí, které můžete využít: romantická zákoutí, klidná místa a krásné rozhledny. Hradčany byly samostatnou městskou částí až do roku 1784, kdy se staly součástí sjednoceného královského hlavního města Prahy.

Krásnou součástí je Hradčanské náměstí, kam se víte dostat více směry - od Pražského hradu (východ), přes Zámecké schody (jih), přes ul. Ke hradu (jih), přes Radnické schody (jih), přes ul. Loretánská (západ), přes ul. Kanovnická (západ).

Zámecké schody spojují Thunovskou ulici (Malá Strana) s Hradní rampou (Hradčanské náměstí). Radnické schody propojují křížení ulic Ke hradu, Nerudova a Úvoz (Malá Strana) s Loretánskou ulicí a Hradčanským náměstím (Hradčany).

Barokní budova arcibiskupského paláce, ze 17. století, je sídlem arcibiskupů Prahy a rozprostírá se na Hradčanském náměstí - v blízkosti brány hradu. Náměstí zdobí i renesanční Martinický palác, sestávající ze čtyř křídel a hlavního průčelí (je obrácené na náměstí a jedno boční křídlo se nachází v Kanovnické ulici).

Oblast je obohacena různými restauracemi, kavárnami, galeriemi (např. Národní galerie Praha - Schwarzenberský palác či Národní galerie Praha – Salmovský palác), hotely. Hradčany jsou vhodné pro umělecké duše, milovníky architektury, rodiny s dětmi, páry, pracující osoby. Je to ideální místo pro rodinné bydlení nebo investiční účely.

Grafika kategorie. Jedná se o pražskou městskou část - Malá Strana.

Formální název Malé Strany je Menší Město pražské. Jméno této historické čtvrti se odvádí od polohy na levém břehu řeky Vltava (západ, svahy pod hradem), která značí menší rozlohu jako větší čtvrti Prahy na pravém břehu řeky Vltava (spojení: Karlův most).

Jedna z nejvíce půvabných čtvrtí je známá svými skrytými ulicemi a dlážděnými náměstími, starobylými kostely, zajímavými památkami či aktivitami, a v neposlední řadě - kulturními zážitky.

Za zmínku stojí kostel sv. Mikuláše, přezdívaný také chrám sv. Mikuláše. Jedná se o barokní kostel, umístěný na Malostranském náměstí. Výtvor je považován za nejvýznamnější barokní stavbu v rámci Prahy. Toto ocenění si vysloužil na základě své grandióznosti a náročného uměleckého i architektonického zpracování. Ikonická zelená kupole a zvonice zasadili, panoramatu na Prahu, pravého historického ducha. Kostel, který zažil koncerty skladatelů jako je Bach či Mozart, zkrátka spadá pod nejkrásnější architektonické skvosty města.

Vaši návštěvu ocení Lennonova zeď, obklopená zahradami či půvabnými náměstími. Je tvořena z kreativních výtvorů, většina z nich je vždy věnována slavnému zpěvákovi Johnu Lennonovi a textem skupiny Beatles. Během komunistického režimu skupiny mladých lidí vyjadřovaly svůj nesouhlas prostřednictvím příspěvků na zeď. Originální malba Lennona je již bohužel ztracena pod několika vrstvami.

Malou Stranu doporučujeme osobám, kterým nepřekáží turisté. Všude se dá pohodlně dostat MHD a to může být výsada pro Vás i pro návštěvníky hlavního města.

Grafika kategorie. Jedná se o pražskou městskou část - Nové Město.

40. léta 14. století. Evropu navždy ovlivnil urbanistický projekt Karla IV. Nadčasový český král, složitostí a rozsáhlostí svého díla, trumfl jakékoliv městské založení dosud. Výstavba začala velmi rychle a úspěšně. Břeh Vltavy, na přelomu Starého Města a Vyšehradu, přinesl Václavské náměstí, Karlovo náměstí, Senovážné náměstí či náměstí Republiky. Součástí Prahy se Nové Město stalo v roce 1784. Dělí se o něj Praha 1 i Praha 2.

Ulice - typické pro toto území - jsou např. Myslíkova, Vodičkova, Jindřišská, Dlážděná, Havlíčkova, Zlatnická, Žitná, Ječná (zde jsme i my), Politických Vězňů, Panská nebo Opletalova.

Historické prostranství Karlova náměstí nabízí 80 552 m² a hlavní křižovatku. Kromě toho zde najdete tramvajovou trať, kdysi trolejbusy - dnes autobusy či stanici metra linky B. Karlovo náměstí spadá pod Prahu 2, historicky patří do zmíněné části Nové Město.

Grafika. Prezentuje skutečnou záchranu Karlova náměstí - nápad veřejného parku od zahradního architekta Thomayera.


V okolí rovněž najdete Václavské náměstí, klíčové pro cestovní ruch a velmi oblíbené místo. "Václavák" je slavné prostranství pro demonstrace, oslavy, akce, masová shromáždění - různorodého charakteru. Dominantou je známá jezdecká socha svatého Václava. Objevíte zde mnoho restaurací, obchodů i slavné hotely.

Vrchní část je nejvíce frekventovaná volba pěší dopravy - v celé České republice. Do roku 2023 by měl horní segment zažít rozšíření chodníků, sadbu nových alejí, snižování množství parkovacích míst, individuální pruh pro cyklisty, i změny v rámci tramvají. Hlavní změnou má být návrh změny ježdění - tramvaje se mají vrátit do původní trasy. Tentokrát však nepůjde o střed náměstí, ale o okraje (průchod automobilů). Střed náměstí chce být zachován jako kvalitní prostor pro veřejnost.

Grafika. Prezentuje různorodost rozhodnutí a preferencí klientely.

Všichni máme svou vlastní preferenci, kterou se řídíme - kterou vyžadujeme. V naší realitní kanceláři věříme, že v naší široké nabídce nemovitostí si najde svůj vytoužený domov opravdu každý. Svým klientům doporučujeme vždy důkladně promyslet v jaké městské části se budou cítit nejlépe. Je nezbytné určit zda daná čtvrt odpovídá Vašim představám o dopravní dostupnosti, zda je v oblasti zastřešené dostatečné občanské zázemí, zda má území dostatek relevantních škol nebo parků příp. příležitostí pro rozvoj či zábavu.

Záleží nám na tom, abyste se rozhodli efektivně.

Vyberte správně, vyberte MAXXUS.

Grafika znázorňující závěrečnou část článku - kontaktní informace.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti